02.05.2024 i 31.05.2024 – Biuro będzie zamknięte
Okazja! Używana zdalnie sterowana kosiarka Flailbot
W jakich okolicznościach ma zastosowanie pogłębiarka?
Prace hydrotechniczne, porządkowe, budowlane wymagają zastosowania wysokiej klasy sprzętu. Zaawansowane maszyny pozwalają na wykonanie wielu zadań w warunkach wodnych, między innymi w portach, ale też żwirowiskach czy miejscach budowy, np. rurociągów. Doskonale w tego typu okolicznościach sprawdzają się pogłębiarki. Odpowiednio dopasowane modele są w stanie zapewnić osiągnięcie oczekiwanego efektu bez względu na wymagania użytkowników. Do czego służy pogłębiarka? Do pogłębiania dna akwenu, jego oczyszczania, ale też wydobywania chociażby minerałów lub umacniania brzegów. Jest zatem przydatna w wielu sytuacjach.
Jak pracuje pogłębiarka?
Zasada działania pogłębiarki teoretycznie nie jest zbyt skomplikowana. Wiele zależy od rodzaju maszyny i sposoby pobierania materiału. W modelach ssących kluczowym elementem jest pompa, która odpowiada za zasysanie różnego rodzaju ciał stałych z dna zbiornika. Oczywiście urobek może być także czerpany za pomocą dźwigu zakończonego łyżką, a jest to możliwe w pogłębiarkach chwytakowych. Tego typu pojazdy dysponują własnym napędem, a szybkość ich funkcjonowania uzależniona jest od wydajności. Na ten parametr należy zatem zwracać szczególną uwagę.
Wymienione pojazdy odpowiadają za prace hydrotechniczne. Czy pogłębiarka jest statkiem? Okazuje się, że jest traktowana jako jednostka pływająca, aczkolwiek warto podkreślić, że kwestia nazewnictwa zależy od miejsca. Swego czasu takiej interpretacji podejmowały się sądy w USA, a ich oceny różniły się w zależności od lokalizacji. Biorąc pod uwagę budowę czy zasadę poruszania się, pogłębiarkę powszechnie uznaje się za statek.
Jak działa refuler?
Jednym z najpowszechniejszych typów pogłębiarek jest model ssący. Warto zatem przypomnieć, że maszyny o tej formie działania zasysają materiał z dna, w tym na przykład żwir w żwirowni lub piasek. W ten sposób odpowiadają za gromadzenie kruszywa, ale ich funkcją jest też pogłębianie zbiornika. Mogą być ponadto wykorzystane do oczyszczania.